Профіль освітньої програми

Металургія /Metallurgy 2024
Спеціальність136 Металургія
Освітній ступіньДоктор філософії
ПідрозділІнженерно-фізичний факультет
Випускова кафедраКафедра «Машини і технологія ливарного виробництва»
Тип диплому та обсяг освітньої програмиТип диплому Диплом доктора філософії Обсяг кредитів ЄКТС, необхідний для здобуття відповідного ступеня вищої освіти, строк на-вчання Освітня складова 40 кредитів ЄКТС, Термін підготовки 4 роки Наукова складова передбачає проведення власного наукового дослідження та оформлення його результа-тів у вигляді дисертації
Кваліфікаційний рівень / циклТретій (освітньо-науковий) рівень вищої освіти; Національна рамка кваліфікацій України – 8 рівень Qualifications Framework for the European Higher Education Area (QF-EHEA) – Ph.D. (Third cycle) European Qualifications Framework (EQF-LLL) – Level 8
Обмеження щодо форм навчання
Кваліфікація в дипломіДоктор філософії з металургії
Передумови вступуНаявність повної загальної середньої освіти, освітньо-го ступеня магістра, виконання вимог вступних ви-пробувань, визначених Правилами прийому до НУ «Запорізька політехніка».
Запрошуємо роботодавців, представників ринку праці, випускників та всіх зацікавлених сторін до обговорення проєктів освітніх програм з метою підтвердження їхньої релевантності, відповідності результатів навчання (знань, умінь, навичок, компетентностей) потребам сучасного ринку праці. Свої пропозиції та зауваження Ви можете надіслати на поштову скриньку olga.s.sergienko@gmail.com або заповнити онлайн-форму
Мета освітньої програми
Підготовка висококваліфікованих, інтегрованих у Європейський та світовий науково-освітній простір професіоналів, здатних до самостійної науково-дослідницької, організаційної та практичної діяльності в металургії, а також викладацької діяльності у вищій освіті. Мета освітньої програми відповідає стратегії розвитку НУ «Запорізька політехніка» на 2021-2025 роки щодо формування суспільства майбутнього на засадах концепції сталого розвитку./Train highly qualified professionals integrated into the European and global educational and scientific landscape, capable of independent scientific research, practical and organizational activities in metallurgy, and teaching in higher education.
Характеристика освітньої програми
Предметна область освітньої програми: Теоретичний зміст предметної області – концепції та методологія наукових досліджень об’єктів та систем металургійного та ливарного виробництва; поняття, концепції, принципи та методи дослідження, розроблення та модернізації, що використовуються з метою створення нових та покращення існуючих ливарних та металургійних процесів та технологій. Цілі навчання – формування науково-професійних компетентностей, необхідних для набуття здатностей продукувати нові ідеї, розв’язувати комплексні проблеми, здійснювати власні наукові дослідження в сфері металургії та ливарного виробництва, що передбачає глибоке переосмислення наявних і створення нових цілісних знань та/або професійної практики; розроблення, моделювання, створення нових та вдосконалення наявних ливарних та металургійних процесів. Об’єкт(и) вивчення та (або) діяльності: теоретичні та прикладні дослідження в сфері технологій та обладнання металургії, викладання спеціальних дисциплін у закладах вищої освіти; процеси формування структури та забезпечення властивостей ливарних сплавів за рахунок використання сучасних технологічних процесів. Методи, засоби та технології – фізико-хімічні методи дослідження і аналізу, системний аналіз, статистичні методи досліджень, методи оптимізації та прогнозування металургійних та ливарних процесів, математичне і комп’ютерне моделювання, мікроструктурний аналіз, технології обробки матеріалів, методи контролю якості та визначення фізичних характеристик матеріалів, методи планування експерименту; технології розробки нових та вдосконалення існуючих ливарних процесів для забезпечення необхідного рівня властивостей готових ливарних виробів. Інструменти та обладнання – експериментальне обладнання для досліджень в сфері металургії і суміжних галузей, технологічне обладнання металургії, спеціалізоване програмне забезпечення.
Орієнтація освітньої програми: Спеціальна освіта, орієнтована на науково-дослідну роботу у галузі металургії, що пов’язана з фізико-хімічними процесами та явищами плавлення металів та сплавів, формуванням зада-ної структури та властивостей металургійної та ливарної про-дукції. Ключові слова: металургія, ливарне виробництво, спеціальна металургія, процеси кристалізації, залізовуглецеві сплави, ко-льорові сплави, металургійна продукція.
Основний фокус освітньої програми: 
Особливості програми: Поєднання теоретичної та практичної підготовки на підприємствах роботодавців та інших стейкхолдерів. Випускники програми володіють сучасним інженерним мисленням і навичками необхідними для розв’язання спеціалізованих задач в галузі металургії та ливарного виробництва, здатні виконувати професійну та виробничу діяльність, володіють іншими соціально важливими навичками (soft skills). Реалізація освітньої програми передбачає залучення до аудиторних занять провідних фахівців, можливий семестр академічної міжнародної мобільності.
Придатність випускників до працевлаштування та подальшого навчання
Придатність до працевлаштування: За класифікатором професій України ДК 003:2010: 2147.1 – Молодший науковий співробітник (гірництво, металургія) 2147.1 – Науковий співробітник (гірництво, металургія) 2147.1 – Науковий співробітник консультант (гірництво, металургія) 2149.1 – Молодший науковий співробітник (галузь інженерної справи) 2149.1 – Науковий співробітник (галузь інженерної справи) 2149.1 – Науковий співробітник консультант (галузь інженерної справи) 2149.2 – Інженер-дослідник 2310.2 – Викладач вищого навчального закладу
Подальше навчання: Здобуття наукового ступеня доктора наук та додаткових ква-ліфікацій у системі освіти дорослих або участь у постдоктор-ських програмах.
Викладання та оцінювання
Викладання та навчання: Навчання реалізується методом проблемноорієнтованого навчання у вигляді лекцій, семінарів, практичних та лабораторних заняття в малих групах, індивідуальних занять, застосування інформаційно-комунікаційних технологій за окремими освітніми компонентами. Технології очного, змішаного та дистанційного навчання (онлайн – Zoom, електронного – Moodle, E-mail, мобільного – Viber, Telegram) та інших. Лекції, семінарські, практичні та лабораторні заняття; навчальні, ливарні та комп’ютерні практикуми; виконання курсових робіт та проєктів, з можливістю консультацій з викладачем. Самостійна робота з методичним забезпеченням дисциплін та ініціативна самостійна робота. Практична підготовка на підприємствах роботодавців та інших стейкхолдерів. Навчання через самостійні дослідження та презентацію результатів на семінарах та конференціях. Керівництво та консультування при написанні дисертаційної роботи.
Оцінювання: Оцінювання здійснюється з використанням рейтингової системи оцінювання, яка передбачає поточний контроль у вигляді заліків і екзаменів. Двічі на рік передбачено звітування здобувачів про виконання дослідної складової. Захист дисертації. Основні види контролю: поточний контроль; поточний рубіжний контроль; модульний контроль; семестровий (підсумковий) контроль; державна атестація здобувачів вищої освіти. Форми контролю: письмове або усне опитування; контрольна робота; залік; диференційний залік; письмовий або усний екзамен; електронне або письмове тестування; публічний захист випускної кваліфікаційної роботи, з попередньою обов’язковою перевіркою на плагіат. Оцінка підсумкового контролю визначається за 100-бальною шкалою (для іспитів, диференційованих заліків, звітів з практики) або за двобальною шкалою «зараховано - не зараховано» (для заліків). Оцінка підсумкового контролю може враховувати результати поточного та проміжного (рубіжного) контролю у порядку, визначеному програмою освітнього компонента. Позитивними оцінками для всіх форм контролю є оцінки від 60 до 100 балів за 100-бальною шкалою та оцінка «зараховано» за двобальною шкалою. Межею незадовільного навчання за результатами підсумкового контролю є оцінка нижче 60 балів за 100-бальною шкалою або оцінка «не зараховано» за двобальною шкалою.
Компетентності
Тип компетентностіНайменування
Інтегральна компетентність:Здатність продукувати нові ідеї, розв’язувати комплексні про-блеми у сфері металургії при здійсненні професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності, застосовувати методо-логію наукової та педагогічної діяльності, а також проводити власне наукове дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та практичне значення.
Загальні компетентності (ЗК):ЗК1 Здатність діяти соціально відповідально та свідомо.
ЗК2 Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
ЗК3 Здатність працювати в міжнародному контексті.
ЗК4 Здатність розв’язувати комплексні проблеми металургії на основі системного наукового світогляду та загального ку-льтурного ругозору із дотриманням принципів професійної етики та академічної доброчесності.
ЗК5 Здатність застосовувати сучасні інформаційні технології, бази даних та інші електронні ресурси у науковій та педагогічній діяльності.
ЗК6 Здатність до абстрактного та критичного мислення, аналізу, синтезу та генерування нових знань при вирішенні наукових і практичних завдань.
Фахові компетентності спеціальності (ФК):Фахові компетентності зі спеціальності:
СК1 Здатність ініціювати та реалізовувати інноваційні комплексні проекти в металургії та дотичні до неї міждисциплінарні проекти з урахуванням технічних, економічних, правих, екологічних та етичних аспектів, лідерство під час їх реалізації.
СК2 Здатність планувати і виконувати оригінальні дослідження, досягати наукових результатів, які створюють нові знання в металургії і дотичних до неї міждисциплінарних напрямах і можуть бути опубліковані у провідних наукових виданнях з металургії та суміжних галузей.
СК3 Здатність самовдосконалюватися, презентувати результати досліджень фахівцям і нефахівцям, читати лекції, вести спеціалізовані навчальні і наукові семінари.
СК4 Здатність виявляти, ставити та вирішувати проблеми дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері мета-лургії, оцінювати та забезпечувати якість виконуваних дослі-джень.
СК5 Здатність застосовувати сучасні методи та інструменти експериментальних і теоретичних досліджень, а також методи моделювання металургійних процесів та/або обладнання для розв’язання комплексних проблем металургії.
СК6 Здатність узагальнювати результати досліджень для вирішення наукових і практичних проблем металургійної галузі.
Додаткові фахові компетентності, які визначені за освітньою програмою:

Програмні результати навчання
Тип результатуНайменування
Програмні результати навчання зі спеціальності:Основні програмні результати навчання зі спеціальності:
РН1 Мати передові концептуальні та методологічні знання з металургії та на межі предметних галузей, а також дослідни-цькі навички, достатні для проведення наукових і прикладних досліджень на рівні останніх світових досягнень, отримання нових знань та/або здійснення інновацій. /Possess advanced conceptual and methodological knowledge of metallurgy and related fields, as well as research skills sufficient to conduct scientific and applied research at the level of recent world achievements, obtain new knowledge, and/or implement innovations.
РН2 Вільно презентувати та обговорювати з фахівцями і не-фахівцями результати досліджень, наукові та прикладні про-блеми металургії державною та іноземною мовами, кваліфіко-вано відображати результати досліджень у наукових публіка-ціях в провідних наукових виданнях. /Freely present and discuss research results and scientific and applied problems in the field of metallurgy with specialists and nonspecialists in the state and foreign languages, and competently reflect research results in scientific publications in leading scientific journals.
РН3 Використовувати необхідні для обґрунтування висновків докази, зокрема, результати теоретичного аналізу, експе-риментальних досліджень і математичного та/або комп’ютерного моделювання, наявні емпіричні дані. /Use the evidence necessary to substantiate conclusions, in particular, the results of theoretical analysis, experimental studies, mathematical and/or computer modeling, and available empirical data.
РН4 Розробляти та досліджувати концептуальні, математичні і комп’ютерні моделі металургійних процесів і систем, ефе-ктивно використовувати їх для отримання нових знань та/або створення інноваційних продуктів в металургії. /Develop and research conceptual, mathematical, and computer models of metallurgical processes and systems and use them effectively to obtain new knowledge and/or create innovative products in metallurgy.
РН5 Планувати і виконувати експериментальні дослідження з металургії та дотичних міждисциплінарних напрямів з вико-ристанням сучасних обладнання та методик, аналізувати ре-зультати експериментів у контексті усього комплексу сучасних знань щодо досліджуваної проблеми. /Plan and carry out experimental research in metallurgy and related interdisciplinary areas using modern equipment and techniques, analyze the results of experiments in the context of the whole range of modern knowledge relevant to the problem under study.
РН6 Застосовувати сучасні інструменти і технології пошуку, оброблення та аналізу інформації, зокрема, статистичні методи аналізу даних великого обсягу та/або складної структури, бази даних та інформаційні системи. /Apply modern tools and technologies for searching, processing, and analyzing information, in particular, statistical methods for analyzing large and/or complex data, databases, and information systems.
РН7 Розробляти та реалізовувати наукові та/або інноваційні інженерні проекти, які дають можливість переосмислити ная-вне та створити нове цілісне знання та/або професійну прак-тику і розв’язувати значущі наукові та технологічні проблеми металургії з дотриманням норм академічної етики і врахуван-ням соціальних, екологічних та правових аспектів. /Develop and implement scientific and/or innovative engineering projects that allow for the rethinking of existing and the creation of new holistic knowledge and/or professional practices and solve significant scientific and technological problems of metallurgy in compliance with the norms of academic ethics and taking into account social, environmental and legal aspects.
РН8 Глибоке розуміння загальних принципів і методів при-родничих та технічних наук, а також методології наукових досліджень, їх застосування у власних дослідженнях у сфері металургії та у викладацькій практиці. /A deep understanding of the general principles and methods of natural and technical sciences, as well as research methodology and their application in research in the field of metallurgy and teaching practice.
РН9 Застосування новітніх інформаційних технологій та засобів комунікації у науковій, педагогічній та організаційно-управлінській діяльності./Use new information technologies and communication tools in scientific, teaching, and managerial activities.
Додаткові програмні результати навчання, які визначені за освітньою програмою:

Ресурсне забезпечення реалізації програми
Кадрове забезпечення: Реалізація освітньої програми забезпечується досвідченими науково-педагогічними працівниками для викладання освітніх компонентів, відповідно до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності. Склад науково-педагогічних працівників складається з професорсько-викладацького складу університету. Науково-педагогічні працівники, які реалізують освітню складову програми мають наукові ступені і вчені звання, публікують наукові праці у вітчизняних та закордонних виданнях, мають підтверджений рівень наукової і професійної активності, відповідну професійну компетентність і досвід за профілем освітніх компонентів. До викладання окремих освітніх компонентів залучаються фахівці-практики в галузі обладнання та технологій ливарного виробництва.
Матеріально-технічне забезпечення: Загальна інфраструктура університету: навчальні корпуси із спеціалізованими та предметними аудиторіями, ливарні зали, буфети, фізкультурний комплекс, гуртожитки, відповідно до чинних Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності. Освітній процес здійснюється в аудиторіях, лабораторіях та комп’ютерних класах університету, які обладнані мультиме-дійними засобами навчання, ліцензованим програмним забез-печенням CAD/CAM/CAE та іншими лабораторно-технічними приладами, які розміщені в лабораторіях. Кафедра «Машини і технологія ливарного виробництва» має 12 навчальних лабораторій, 2 ливарних зала, лекційні аудито-рії та комп’ютерний клас із 3D принтингом. https://zp.edu.ua/navchalna-laboratorna-baza-kafedri-4 Матеріально-технічне забезпечення освітньої програми наявне в НУ «Запорізька політехніка» технологічне та дослідницьке обладнання підприємств-партнерів, що використовується в освітньому процесі.
Інформаційне та навчально-методичне забезпечення: Сайт розміщення інформація про діяльність університету https://zp.edu.ua/ та кафедри «Машини і технологія ливарного виробництва» https://zp.edu.ua/kafedra-mashin-i-tehnologiyi-livarnogo-virobnictva Навчальний процес за освітньою програмою забезпечується інформаційно-навчальними елементами: • доступ до провідних світових наукометричних баз; • доступ до навчально-методичних матеріалів (підручники, конспекти лекцій, методичні вказівки до практичних та лабораторних занять, курсових робіт та проєктів) через інформаційні ресурси бібліотеки НУ «Запорізька політехніка» http://library.zp.edu.ua; • система дистанційного навчання Moodle https://moodle.zp.edu.ua , яка забезпечує доступ до навчальних матеріалів з освітніх компонентів, тестових завдань, відеоматеріалів та інших складових. Розроблено навчально-методичне забезпечення: навчальні плани; робочі програми та силабуси; програми практичної підготовки; методичні матеріали для проведення підсумкової атестації здобувачів вищої освіти. Доступ до навчально-методичних матеріалів здійснюється через автоматизовану систему управління освітнім процесом https://portal.zp.edu.ua. Методичні матеріали регулярно оновлюються з урахуванням потреб освітньої програми та сучасних тенденцій розвитку галузі. НУ «Запорізька політехніка» має доступ до мережі «Уран», що забезпечує оперативний доступ до інформації, накопичення та обробки для проведення наукових досліджень, дистанційного навчання, використання методів телематики, функціонування електронних бібліотек, віртуальних лабораторій, проведення телеконференцій, реалізації дистанційних методів навчання, зв’язку та моніторингу.
Академічна мобільність
Національна кредитна мобільність: На підставі договорів про співпрацю між вітчизняними закладами вищої освіти, а також може бути реалізована здобувачем вищої освіти з власної ініціативи, на основі індивідуальних запрошень. Регламентується Постановою КМУ № 579 «Про затвердження Положення про порядок реалізації права на академічну мобільність» від 12.08.2015 р. та Положенням про порядок реалізації права на академічну мобільність учасників освітнього процесу НУ «Запорізька політехніка» (https://zp.edu.ua/uploads/pubdocs/2022/Nakaz_N210_vid_28.06.22.pdf), а також на основі двосторонніх угод між НУ «Запорізька політехніка» та вітчизняними закладами вищої освіти (https://zp.edu.ua/?q=node/9124), зокрема Київський національний університет будівництва і архітектури, Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Національний університет «Одеська політехніка», Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Національний університет «Львівська політехніка» та інші.
Міжнародна кредитна мобільність: Регламентується Положенням про порядок реалізації права на академічну мобільність учасників освітнього процесу На-ціонального університету «Запорізька політехніка» (https://zntu.edu.ua/uploads/dept_nm/Polozhennia_pro_akademichnu_mobilnist.pdf), а також на основі двосторонніх угод між НУ «Запорізька політехніка» та іноземними закладами вищої освіти, іноземними організаціями та підприємствами. Індивідуальна академічна мобільність забезпечується з власної ініціативи здобувачів вищої освіти, в рамках дії Програми ЄС кредитної мобільності для викладачів та студентів Erasmus + , за напрямком KA1: навчальна (академічна) мобільність, запроваджено двосторонні обміни викладачами та студентами з Левенським католицьким університетом (Бельгія).
Навчання іноземних здобувачів вищої освіти: Навчання іноземних здобувачів вищої освіти можливе на за-гальних умовах, після опанування курсу української мови ві-дповідно до чинного законодавства та базується на принципах засвоєння освітніх компонентів, передбачених навчальним планом освітньої програми. Мова викладання – українська.
Форма атестації
Форми атестації здобувачів вищої освіти: Атестація здобувачів вищої освіти за освітньою програмою Металургія, спеціальності 136 – Металургія здійснюється у формі публічного захисту дисертаційної роботи та завершується видачею документа встановленого зразка про присудження йому ступеня доктора філософії з прис-воєнням кваліфікації: доктор філософії з металургії. Атестація здійснюється відкрито і публічно.
Вимоги до кваліфікаційної роботи: Дисертація демонструє здатність здобувача розв’язувати комплексні проблеми в галузі професійної та/або дослід-ницько-інноваційної діяльності в металургії, що передба-чає глибоке переосмислення наявних та створення нових цілісних знань та/або професійної практики. Дисертація не містить академічного плагіату, фальсифіка-ції, фабрикації. Дисертація розміщується на сайті закладу вищої освіти, його структурного підрозділу або у репозитарії закладу вищої освіти. Дисертація відповідає іншим вимогам, встановленим за-конодавством.