Профіль освітньої програми

Галузеве машинобудування/Industrial Engineering 2024
Спеціальність133 Галузеве машинобудування
Освітній ступіньДоктор філософії
ПідрозділТранспортний факультет
Випускова кафедраКафедра «Автомобілі»
Тип диплому та обсяг освітньої програми Диплом доктора філософії, одиничний Обсяг кредитів ЄКТС, необхідний для здобуття відповідного ступеня вищої освіти, строк навчання Обсяг освітньої складової освітньо-наукової про-грами підготовки доктора філософії становить 40 кредитів ЄКТС. Нормативний термін підготовки доктора філософії в аспірантурі складає чотири роки.
Кваліфікаційний рівень / циклТретій (освітньо-науковий) рівень вищої освіти. За Національною рамкою кваліфікацій України – 8 рівень, за Qualifications Framework for the European Higher Education Area (QF-EHEA) – третій цикл; за European Qualifications Framework (EQF-LLL) – Level 8.
Обмеження щодо форм навчання
Кваліфікація в дипломідоктор філософії з галузевого машинобудування
Передумови вступуНаявність вищої освіти ступеня магістра. Вступ на навчання за освітньо-науковою програмою здійс-нюється на конкурсній основі згідно з Правилами прийому на навчання до аспірантури та докторан-тури Національного університету «Запорізька політехніка». Програма фахових вступних випробувань для осіб, що здобули попередній рівень вищої освіти за іншими спеціальностями, повинна передбачати перевірку набуття особою компетентностей та результатів навчання, що визначені стандартом вищої освіти зі спеціальності 133 Галузеве машинобудування для другого (магістерського) рівня вищої освіти.
Запрошуємо роботодавців, представників ринку праці, випускників та всіх зацікавлених сторін до обговорення проєктів освітніх програм з метою підтвердження їхньої релевантності, відповідності результатів навчання (знань, умінь, навичок, компетентностей) потребам сучасного ринку праці. Свої пропозиції та зауваження Ви можете надіслати на поштову скриньку artyukh7@gmail.com або заповнити онлайн-форму
Мета освітньої програми
Метою освітньо-наукової програми «Галузеве машинобудування» є підготовка високок-валіфікованих, конкурентоспроможних, інтегрованих у європейський та світовий науково-освітній простір фахівців ступеня доктора філософії в галузі машинобудування за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування, здатних розв’язувати комплексні про-блеми у професійній та дослідницько-інноваційній діяльності, що передбачає глибоке переосмислення наявних та створення нових цілісних знань в галузевому машинобуду-ванні, зокрема у створенні сучасні наукових знань та інноваційних технологій, дослі-дженнях, комп’ютерному моделюванні, науково-педагогічній діяльності та професійній практиці, що зроблять вагомий внесок у забезпечення сталого розвитку суспільства шляхом інтернаціоналізації та інтеграції освіти, новітніх наукових досліджень та інно-ваційних розробок і підтримання іміджу університету./ The program aims to prepare highly qualified and competitive experts inte-grated into the European and worldwide scientific and educational space who can solve complex problems in professional, research, and innovation activities, which involves a deep rethinking of existing and the creation of new holistic knowledge in the industrial engineering, in particular in the design of modern scientific knowledge and innovative technologies, computer modeling, scientific and peda-gogical activities and professional practice that will make a significant contribution to ensuring the sustainable development of society through the internationalization and integration of education, the novel scientific research and innovational devel-opments and maintaining the image of the university.
Характеристика освітньої програми
Предметна область освітньої програми: Об’єкт діяльності: явища та процеси, які обумовлюють формування світогляду і компетентностей дослідника та дають можливість проводити наукові дослідження різних за типом та структурою виробів промислової продукції у галузі машинобудування. Цілі навчання: підготовка фахівців з галузевого машинобудування, здатних розв’язувати проблеми в професійній та/або дослідницько-інноваційній діяльності у сфері механічної інженерії, що передбачає глибоке переосмислення наявних та створення нових цілісних знань та/або професійної практики. Теоретичний зміст предметної області: сукупність засобів, способів і методів діяльності, спрямованих на створення, експлуатування та утилізацію продукції машинобудування. Методи, методики та технології: методи прогнозування, теоретичні та експериментальні методи досліджень технічних об’єктів, методики математичного, фізичного та комп’ютерного моделювання робочих процесів технологічних машин, цифрові технології; сучасні методи та технології організаційного, інформаційного, маркетингового, правового забезпечення наукових досліджень. Інструменти та обладнання: вимірювальні комплекси для дослідження напружено-деформованого стану конструкцій машин, комп’ютерно-інтегровані засоби вимірювальної техніки та спеціалізоване програмне забезпечення.
Орієнтація освітньої програми: Формування та розвиток необхідних компетентностей для подальшої професійної та наукової діяльності. ОНП базується на інноваційних ідеях, поняттях, парадигмах, концепціях, теоріях галузевого машинобудування, що характеризуються комплексністю і невизначеністю умов. Спеціальна освіта в галузі комп’ютерних технологій, програмування та процесів галузевого машинобудування.
Основний фокус освітньої програми: 
Особливості програми: Особливістю ОНП є поєднання поглибленої фун-даментальної загальнонаукової підготовки здобу-вачів освіти з системними науковими експеримен-тальни¬ми дослідженнями в проривних напрямках створення принципово нових технологій галузево-го машинобудування шляхом створення науково-освітнього середовища для отримання знань з комп’ютерних технологій, створення або вибору технологій проектування та експериментальних досліджень залежно від умов експлуатації маши-нобудівного обладнання, через процес наукових досліджень.
Придатність випускників до працевлаштування та подальшого навчання
Придатність до працевлаштування: Працевлаштування на посадах наукових і науково-педагогічних працівників в наукових установах і закладах вищої освіти, а також на посадах праців-ників найвищої кваліфікації у дослідницьких, про-ектних, конструкторських установах і виробничих підрозділах підприємств машинобудівної та інших галузей промисловості та сільського господарства.
Подальше навчання: Продовження навчання в докторантурі та/або участь у постдокторських програмах та/або набут-тя додаткових кваліфікацій у системі післядиплом-ної освіти. Здобуття наукового ступеня доктора наук та додаткових кваліфікацій у системі освіти дорослих.
Викладання та оцінювання
Викладання та навчання: Лекції, практичні та семінарські заняття, комп’ютерні та лабораторні практикуми; індивіду-альні завдання; технологія змішаного навчання; для апробації результатів наукових досліджень від-повідно до тематики аспірантів необхідна регуляр-на участь у наукових та науково-практичних кон-ференціях, семінарах, колоквіумах, доступ до ви-користання навчальних та науково-дослідних лабо-раторій, дослідницького та виробничого обладнан-ня.
Оцінювання: Накопичувальна бальна система. Поточний, моду-льний, підсумковий контроль. Підсумковий конт-роль: заліки, що оцінюються за двобальною шка-лою (зараховано/незараховано); усні та письмові екзамени, науково-педагогічна практика, що оцінюються за 100-бальною шкалою. Оцінювання навчальних досягнень здобувачів вищої освіти здійснюється відповідно до Положення про організацію освіт-нього процесу в Національному університеті «За-порізька політехніка». Атестація здобувачів освітнього рівня доктора філософії здійснюється у формі публічного захисту дисертації.
Компетентності
Тип компетентностіНайменування
Інтегральна компетентність:Здатність розв’язувати проблеми в галузі профе-сійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності у сфері механічної інженерії, що передбачає глибоке переосмислення наявних та створення нових цілісних знань та/або професійної практики.
Загальні компетентності (ЗК):ЗК1 Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
ЗК2 Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел, генерувати нові ідеї та розв’язувати комплексні проблеми галузевого ма-шинобудування.
ЗК3 Здатність працювати в міжнародному контексті.
ЗК4 Здатність розв’язувати проблеми у сфері галу-зевого машинобудування на основі системного наукового світогляду.
Фахові компетентності спеціальності (ФК):Фахові компетентності зі спеціальності:
ФК1 Здатність виконувати оригінальні дослідження, досягати наукових результатів, які створюють нові знання у механічній інженерії та дотичних до неї міждисциплінарних напрямах і можуть бути опубліковані у провідних наукових виданнях з ме-ханічної інженерії та суміжних галузей.
ФК2 Здатність усно і письмово презентувати та обговорювати результати наукових досліджень та/або інноваційних розробок українською та анг-лійською (або іншими) мовами, глибоке розуміння англомовних (або інших іноземномовних) наукових текстів у машинобудівній галузі.
ФК3 Здатність критично аналізувати, оцінювати і синтезувати нові та комплексні ідеї у сфері галузе-вого машинобудування та з дотичних міждисцип-лінарних питань.
ФК4 Здатність до безперервного саморозвитку та самовдосконалення.
ФК5 Здатність здійснювати науково-педагогічну діяльність у вищій освіті.
ФК6 Здатність генерувати нові ідеї щодо розвитку теорії та практики галузевого машинобудування, виявляти, ставити та вирішувати проблеми дослід-ницького характеру, оцінювати та забезпечувати якість виконуваних досліджень.
Додаткові фахові компетентності, які визначені за освітньою програмою:
ФК7 Здатність застосовувати методи моделювання стану суцільного середовища та комп’ютерні про-грамні засоби для наукових досліджень та розв’язу-вання інженерних завдань галузевого машинобуду-вання, ефективні кількісні методи математики, фізики, інженерних наук, а також відповідне комп’ютерне програмне забезпечення для розв’язування інженерних та дослідницьких задач галузевого машинобудування.
ФК8 Здатність враховувати перспективні напрями розвитку енергоефективних та ресурсоефективних процесів, обладнання та технологій для наукових досліджень та розв’язування інженерних завдань галузевого машинобудування, ефективні кількісні методи математики, фізики, інженерних наук, а також відповідне комп’ютерне програмне забезпе-чення для розв’язування інженерних та дослідни-цьких задач галузевого машинобудування.

Програмні результати навчання
Тип результатуНайменування
Програмні результати навчання зі спеціальності:Основні програмні результати навчання зі спеціальності:
РН1 Мати концептуальні та методологічні знання з механічної інженерії і на межі пре-дметних галузей, а також дослідницькі навички, достатні для проведення наукових і прикладних досліджень на рівні останніх світових досягнень з відповідного напряму, отримання нових знань та/або здійснення інновацій./Students gain conceptual and methodological knowledge of mechanical engineering and on the bound of subject areas, as well as research skills sufficient to conduct scientific and applied research at the level of the latest world achievements in the relevant direction, obtaining of new knowledge and/or innovation.
РН2 Вільно презентувати та обговорювати з фахівцями і нефахівцями результати дослі-джень, наукові та прикладні проблеми механічної інженерії державною та іноземною мовами, оприлюднювати результати досліджень у наукових публікаціях у провідних міжнародних наукових виданнях./Students can present and discuss with experts and non-experts the results of research, scientific and applied problems of mechanical engineering in the state and foreign languages, publish the results of research in scientific publications in leading international scientific sources.
РН3 Формулювати і перевіряти гіпотези; використовувати для обґрунтування висновків належні докази, зокрема, результати теоретичного аналізу, експериментальних дослі-джень і математичного та/або комп’ютерного моделювання, наявні літературні дані./ Students can design and test hypotheses; use to substantiate conclusions on-lying evidence, particularly the results of theoretical analysis, experi-mental studies and mathematical and/or computer simulation, available lit-erary data.
РН4 Формулювати і перевіряти гіпотези; використовувати для обґрунтування висновків належні докази, зокрема, результати теоретичного аналізу, експериментальних дослі-джень і математичного та/або комп’ютерного моделювання, наявні літературні дані./ Students can develop and research conceptual, mathematical and computer models of processes and systems, effectively use them to gain new knowledge and/or create innovative products in mechanical engineering and related interdisciplinary areas.
РН5 Застосовувати сучасні інструменти і технології пошуку, оброблення та аналізу ін-формації, зокрема, статистичні методи аналізу даних великого обсягу та/або складної структури, спеціалізовані бази даних та інформаційні системи./ Students can apply modern tools and technologies for searching, pro-cessing and analyzing information, in particular, statistical methods for an-alyzing big volumes of data and/or complex structured data, specialized databases and information systems.
РН6 Розробляти та реалізовувати наукові та/або інноваційні інженерні проекти, які дають можливість переосмислити наявне та створити нове цілісне знання та/або професійну практику і розв’язувати значущі наукові та технологічні проблеми механічної інженерії з дотриманням норм академічної етики і врахуванням соціальних, економічних, екологічних та правових аспектів./ Students can develop and implement scientific and/or innovative engineer-ing projects that provide an opportunity to rethink the existing and create new holistic knowledge and/or professional practice and solve significant scientific and technological problems of mechanical engineering in com-pliance with academic ethics and regarding the social, economic, environ-mental and legal aspects.
РН7 Вміти планувати і виконувати експериментальні та/або теоретичні дослідження з галузевого машинобудування та дотичних міждисциплінарних напрямів з використан-ням сучасних інструментів та дотриманням норм професійної і академічної етики, кри-тично аналізувати результати власних досліджень і результати інших дослідників у кон-тексті усього комплексу сучасних знань щодо досліджуваної проблеми./ Students can plan and perform experimental and/or theoretical research on industrial engineering and interdisciplinary areas using modern tools and observing the rules of professional and academic ethics, critically analyze the results of their own research and the results of other researchers in the context of the entire complex of modern knowledge on the problem under study.
РН8 Застосовувати загальні принципи та методи математики, природничих та технічних наук, а також сучасні методи та інструменти, цифрові технології та спеціалізоване про-грамне забезпечення для провадження досліджень у сфері механічної інженерії./ Students can apply general principles and methods of mathematics, natural and technical sciences, as well as modern methods and tools, digital tech-nologies and specialized computer software for research in the field of me-chanical engineering.
РН9 Глибоко розуміти загальні принципи та методи механічної інженерії, а також мето-дологію наукових досліджень, застосувати їх у власних дослідженнях у сфері галузевого машинобудування та у викладацькій практиці./ Students can deeply understand the general principles and methods of me-chanical engineering, as well as the methodology of scientific research, apply them in their own research in the field of industrial engineering and in teaching practice.
РН10 Організовувати і здійснювати освітній процес у сфері галузевого машинобудування, його наукове, навчально-методичне та нормативне забезпечення, розробляти і викладати спеціальні навчальні дисципліни у закладах вищої освіти./Students can arrange and implement the educational process in the field of industrial engineering, its scientific, educational, methodological and regu-latory support, develop and teach special educational disciplines in higher education institutions.
Додаткові програмні результати навчання, які визначені за освітньою програмою:
РН11 Здатність працювати в міжнародному контексті.

Ресурсне забезпечення реалізації програми
Кадрове забезпечення: Реалізацію освітньо-наукової програми забезпечують висококваліфіковані науково-педагогічні працівники, які мають науковий ступінь та вчене звання, а також великий досвід навчально-методичної та науково-дослідної роботи. Усі викладачі відповідають вимогам, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності» (від 30.12.2015 р. № 1187, із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 р. № 365). З метою підвищення фахового рівня всі науково-педагогічні працівники один раз на п’ять років проходять стажування.
Матеріально-технічне забезпечення: Відповідно до вимог щодо провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти, затверджених По-становою Кабінету Міністрів України «Про затвер-дження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності» (від 30.12.2015 р. № 1187, із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Мініст-рів України від 24.03.2021 р. № 365), зокрема: на-вчальні корпуси; гуртожитки; тематичні кабінети; спеціалізовані лабораторії; комп’ютерні класи; пункти харчування; мультимедійне обладнання; спортивний зал, спортивні майданчики.
Інформаційне та навчально-методичне забезпечення: Відповідно до вимог щодо провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти, затверджених По-становою Кабінету Міністрів України «Про затвер-дження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності» (від 30.12.2015 р. № 1187, із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Мініст-рів України від 24 березня 2021 р. № 365), а саме: офіційний веб-сайт Національного університету «Запорізька політехніка»: https://zp.edu.ua/, точки бездротового доступу до мережі Інтернет; наукова бібліотека, читальні зали; офісний пакет LibreOffice; корпоративна електронна пошта; вір-туальне навчальне середовище дистанційного навчання MOODLE, що містить необхідне методичне забезпечення освіт-ньо-наукової програми.
Академічна мобільність
Національна кредитна мобільність: Передбачається законодавством та є доцільною, коли виникає необхідність вивчення (освоєння) здобувачами вищої освіти принципово нових кур-сів, дисциплін, які не викладаються у базовому закладі вищої освіти. Можлива на основі укладан-ня угод про академічну кредитну мобільність із закладами-партнерами вищої освіти України. До-пускається визнання результатів навчання, отрима-них у інших університетах України, за умови від-повідності набутих компетентностей. Порядок ор-ганізації програм академічної мобільності регламентується «Положенням про порядок реалізації права на академічну мобільність учасників освітнього процесу НУ «Запорізька політехніка».
Міжнародна кредитна мобільність: Можливість участі здобувачів освіти у програмах ЄС Еразмус+ за напрямом КА1: навчальна (акаде-мічна) мобільність для українських вищих навча-льних закладів, міжуніверситетського обміну здо-бувачами вищої освіти, проходження стажувань та практик на підприємствах і в наукових установах, відповідно до укладених угод з закордонними ор-ганізаціями та закладами вищої освіти-партнерами. В Національному університеті «Запорізька політехніка» в рамках програми Erasmus+ (KA1) підписані 8 угод з європейськими університетами.
Навчання іноземних здобувачів вищої освіти: Можливе на загальних умовах, після опанування курсу української мови. Регламентовано Положен-ням про організацію набору та навчання (стажу-вання) іноземців та осіб без громадянства в Націо-нальному університеті «Запорізька політехніка».
Форма атестації
Форми атестації здобувачів вищої освіти: Атестація здобувачів освітнього рівня доктора фі-лософії здійснюється у формі публічного захисту дисертації.
Вимоги до кваліфікаційної роботи: Дисертація на здобуття ступеня доктора філософії є самостійним розгорнутим дослідженням, що про-понує розв’язання комплексної проблеми в царині галузевого машинобудування або на її межі з ін-шими спеціальностями, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та практичне значен-ня. Дисертація не повинна містити академічного плагіату, фальсифікації, фабрикації. Дисертація розміщується на офіційному веб-сайті Національ-ного університету «Запорізька політехніка».
Форми атестації здобувачів вищої освіти: Атестація здобувачів освітнього рівня доктора фі-лософії здійснюється у формі публічного захисту дисертації.
Вимоги до кваліфікаційної роботи: Дисертація на здобуття ступеня доктора філософії є самостійним розгорнутим дослідженням, що про-понує розв’язання комплексної проблеми в царині галузевого машинобудування або на її межі з ін-шими спеціальностями, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та практичне значен-ня. Дисертація не повинна містити академічного плагіату, фальсифікації, фабрикації. Дисертація розміщується на офіційному веб-сайті Національ-ного університету «Запорізька політехніка».